Všeobecné informace

125 let Bosch – Stvořeno pro život
Od průkopníka v technice k úspěšnému světovému hráči
150. výročí narození Roberta Bosche, zakladatele firmy

 • Firma byla před 125 založena Robertem Boschem
 • V roce 2011 si připomínáme také 150. výročí narození zakladatele firmy
 • Inovační síla, mezinárodní působnost a diverzifikace přináší úspěch firmě

  Stuttgart/Gerlingen – Dvojité výročí ve společnosti Bosch: V roce 2011 slaví Bosch Group 125. výročí a taktéž 150. výročí narození svého zakladatele. 15. listopadu 1886, založil Bosch ve Stuttgartu „Dílnu pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Položil tak základy toho, z čeho se později stal přední světový dodavatel v oblasti technologií a služeb. Narozen 23. září 1861 v Albecku u Ulmu, Robert Bosch byl průkopníkem v oblasti technologií, který poháněl svoji společnost k mezinárodnímu úspěchu již během svého života. Robert Bosch zemřel ve věku 80 let 12. března 1942 ve Stuttgartu.

  Společnost Bosch působí prostřednictvím více než 300 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích a zaměstnává na 280.000 lidí po celém světě. Mezinárodní síť prodejních společností a partnerů zahrnující přibližně 150 zemích se stará o to, aby výrobky a služby společnosti byly i nadále důležitou součástí rozvíjejících se trhů.

  Výborná pozice pro budoucnost
  S 3.800 patentovými přihláškami podávanými každý rok a více než 3,5 miliardami euro ročně investovanými do výzkumu a vývoje, se chce společnost Bosch nadále zaměřovat na inovace budoucnosti. A tím položit základy pro další udržitelný růst. Výrobky tří obchodních oblastí společnosti Bosch: automobilová technika, průmyslová technika a spotřební zboží a techniky budov, jsou v souladu s firemním strategickým principem produkty „Stvořenými pro život“. Takto se společnost Bosch stala jedním z předních světových výrobců systémů vstřikování pro vznětové a zážehové motory a bezpečnostních systémů pro vozidla, takových jako protiblokovací brzdový systém (ABS) a elektronický program stability (ESP ®). Společnost Bosch je také jeden z největších výrobců elektrického nářadí, tepelné techniky, domácích spotřebičů a bezpečnostních systémů. V obchodní oblasti průmyslové techniky je společnost Bosch uznávaným specialistou na pohony a systémy řízení. Mezi obchodní oblasti také patří balící technika a divize solární energie.

  Hlavní průlom s magnetoelektrickým zapalováním Bosch pro motorová vozidla
  I dnes je klíčem k úspěšnosti produktů společnosti Bosch jejich vysoká úroveň inovace a vysoká kvalita. Byly to právě tyto vlastnosti, které umožnili zakladateli firmy Robertu Boschovi získat pevné místo na mezinárodních trzích již koncem 19. století. Z dílny ve Stuttgartu se společnost rychle přerodila do mezinárodní firmy. Zkonstruování nízkonapěťového magnetoelektrického zapalování pro motory vozidel v roce 1897 je začátkem dlouhého seznamu inovačních novinek společnosti Bosch. V roce 1902 následovalo vysokonapěťové magnetoelektrické zapalování. Byl to rozhodující komerční průlom v cestě společnosti k úspěšnému, přednímu dodavateli automobilového průmyslu.

  Mezinárodní vedoucí pozice na trhu prostřednictvím inovací a kvality
  Od samého začátku hrála společnost Bosch rozhodující roli ve formování rozvoje automobilů do masového dopravního prostředku 20. století. Sortiment byl postupně rozšiřován. V roce 1913 byl představen automobilového osvětlovacího systému Bosch s vlastním napájením z generátoru a baterie. Následovaly novinky jako jsou elektrické startéry, klaksony, stěrače čelního skla, posilovače brzd a směrovky. Tyto výrobky společnosti Bosch udělaly z aut té doby mnohem vhodnější prostředky pro každodenní ježdění a významně přispěly k většímu pohodlí a bezpečnosti. Se zřízením Bosch autoservisu v roce 1921 a rozvojem sítě svých prodejen a zahraničních poboček, vytvořil Bosch rozsáhlý opravárenský servis pro své zákazníky. Zároveň tím byly položeny základy pro mezinárodně komplexní „aftermarket“ automobilové techniky. V roce 1927 byla konečně pro sériovou výrobu připravena průlomová technologie: dieselové vstřikovací čerpadlo. Zpočátku pro nákladní automobily a v roce 1936 bylo poprvé instalováno v osobním vozidle se vznětovým motorem. V roce 1951 uvedla společnost Bosch na automobilový trh vstřikování benzínu, zpočátku pro dvoutaktní motor kompaktního vozidla Gutbrod Superior. Tím se vydláždila cesta pro vývoj motorů osobních automobilů se zážehovým motorem, které kombinovaly vyšší výkon s nižší spotřebou paliva a emisemi. O tři roky později bylo poprvé představeno vstřikování benzínu pro čtyřtaktní motor v legendárním automobilu s „křídly racka“ – Mercedes-Benz 300 SL.

  Společnost Bosch také postupně rozšířila své portfolio v oblasti automobilové elektroniky. V druhé polovině 20. století se klíčovou součástí nových elektronických systémů staly polovodiče, které se objevovaly ve všem: od systémů řízení motoru k asistenčním systémům pro řidiče. První produkt z vlastní dílny společnosti Bosch byl regulátor alternátoru Bosch, představen v roce 1958. V roce 1967 následoval systém vstřikování paliva Jetronic, vůbec první elektronický systém na vstřikování paliva vyráběný v průmyslovém měřítku. Automobilová elektronika hrála stále důležitější roli a společnost Bosch otevřela v roce 1970 nový závod v Reutlingenu u Stuttgartu. Toto zařízení bylo výhradně zaměřeno na výrobu polovodičů. Bez inovační polovodičové technologie Bosch, Bosch lambda sondy (1976), by nebylo možné použít katalyzátor pro úpravu výfukových plynů. Nevznikl by ani ABS – protiblokovací brzdový systém (1978) ani ESP ® – elektronický program stability (1995). Od jejich uvedení jak ABS tak i ESP ® pomohly výrazně zvýšit bezpečnost silničního provozu a snížení počtu úmrtí na silnicích. Díky soustavnému soustředění firmy na takové na budoucnost orientované technologie mohl být v roce 2010 otevřen nový, ultra-moderní polovodičový závod v Reutlingenu. Nové zařízení je největší samostatnou investicí, kterou kdy Bosch Group ve své 125leté historii udělal – investice ve výši přibližně 600 milionů euro.

  Nové systémy vyvinuté společností Bosch pomáhají snižovat spotřebu paliva a emise motorových vozidel poháněných spalovacím motorem. Zároveň firma prosazuje další elektrifikaci hnacího ústrojí. Současná paralelní plně hybridní technologie Bosch, která umožňuje vozidlu jízdu pouze na elektřinu, se dostala již do sériové výroby v německých automobilkách VW a Porsche a v současné době jsou vyvíjeny i ostatní elektrické pohony pro automobily. Obchodní oblast automobilová technika nadále vytvářela v Bosch Group nejvyšší tržby. V roce 2009 vynaložila společnost téměř 3 miliardy euro na výzkum a vývoj v tomto odvětví.

  Společnost Bosch je trvale věrna svému dědictví a stále se stará o potřeby nadšenců do automobilových veteránů. Bosch Automotive Tradition nabízí výběr z více než 50.000 náhradních dílů pro klasické auta i pro veterány – jeden ze způsobů, jakým společnost pomáhá udržovat historii mobility naživu.

  Úspěch skrze internacionalizaci a diverzifikaci
  Robert Bosch byl tak úspěšný, protože si uvědomil, jak důležité bylo rozšířit se mimo Stuttgart a prorazit v podnikání v mezinárodním měřítku. Rychle si uvědomil výhody odbytu svého zboří po celém světě a v roce 1898 zřídil ve Velké Británii svoje první zahraniční obchodní zastoupení a o rok později založil v Paříži obchodní společnost pro francouzský a belgický trh. Během příštích několika let společnost založila další dceřiné společnosti ve Spojených státech (1906), Jižní Africe (1906), Austrálii a Novém Zélandu (1907), Číně (1909), Brazílii (1910) a Japonsku (1911). V dekádách, které následovaly, vytvářela společnost Bosch četné inovace v reakci na obrovský růst automobilového průmyslu a začala vytvářet celosvětovou síť vývoje, výroby a odbytu. Místní produkce na klíčových trzích v Evropě, Americe a Asii zaručuje konkurenceschopnost společnosti a zároveň poskytuje pevný základ pro dlouhodobý úspěch.

  Průkopnické produkty a služby znamenaly, že Bosch také získal vedoucí postavení na jiných trzích. V důsledku krize v evropském automobilovém průmyslu v roce 1926 se společnost začala vydávat mimo automobilový průmysl a koncem 20. let začala vstupovat do jiných odvětvích. Cílem bylo vytvořit širší obchodní základnu, aby byla společnost méně citlivá na ekonomické cykly – prověřený vzorec, který společnost Bosch stále používá pro výzvy, před nimiž dnes stojí. Franz Fehrenbach, předseda představenstva společnosti Bosch, pokračuje ve strategii zaměřené diverzifikace, která má za cíl podněcovat takové akvizice, které jsou v souladu se stěžejními firemní kompetencemi. Během několika posledních let rozšířila společnost Bosch své podnikání o systémy, které používají obnovitelné zdroje energie – strategie, která nesla ovoce v době nedávné celosvětové finanční a hospodářské krize v letech 2008 a 2009. Společnost Bosch se poprvé pustila do diverzifikace v roce 1928, kdy vstoupila na trh pro přenosné elektrické nářadí se svým zastřihovačem vlasů Forfex. Forfex byl následován produkty, jako jsou vrtací kladivo Bosch v roce 1932 a řada elektrického nářadí v roce 1950. Dnes je společnost Bosch předním dodavatelem nářadí pro kutily a profesionály nabízející široké portfolio, které zahrnuje bezdrátové přístroje založené na lithium-iontové technologii. Za ta léta bylo také nutné některá obchodní odvětví a některé produktové skupiny opustit.

  Stvořeno pro život v širokém spektru oborů
  Společnost Bosch také úspěšně uvedla nové produkty v oblasti domácích spotřebičů. První chladnička od společnosti Bosch přišla na trh v roce 1933 a v roce 1950 kuchyňští roboti, pračky a myčky nádobí. V roce 2010 získaly myčky Zeolite ® a jejich nový systém využití energie německou cenu "Innovationspreis für Klima und Umwelt" (Cena za inovaci pro klima a životní prostředí), která je udělována společně s německým Spolkovým ministerstvem pro životní prostředí a Federací německého průmyslu (BDI). Myčky Zeolite ® symbolizují vysokou kvalitu vývojového standardu, který společnost v této oblasti uplatňuje. Bosch dnes myčky nabízí přes společnost „BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH“. Získáním jiných společnosti nebo, jako v případě BSH, prostřednictvím společných podniků se společnosti Bosch stabilně daří rozšiřovat své produktové portfolio. Pokaždé je hlavní zásadou integrovat do sítě Bosch jen ty nejvíce inovační obchodní oblasti. Jedním z mnoha příkladů je převzetí firmy na plynové kotle od průmyslníka Huga Junkerse v roce 1932. Tato akvizice přenesla společnost Bosch na trh s výrobou horké vody pro domácnosti a podniky, do odvětví, na jehož zlepšení společnost Bosch od té doby pracovala. Dnes je Tepelná technika jednou z nejúspěšnějších divizí společnosti Bosch. Nabízí široké portfolio produktů od plynových a naftových kotlů ústředního topení přes tepelná čerpadla a solární systémy až po kombinované teplárny a elektrárny. Od roku 2002 dosáhla obchodní oblast spotřebního zboží a techniky budov úspěšné role celosvětového poskytovatele bezpečnostních a komunikačních systémů.

  Již v roce 1902 začal Robert Bosch stavět své vlastní výrobní zařízení na výrobu součástek magnetoelektrického zapalování – jako odpověď na špatnou kvalitu strojních zařízení v té době. Tento aktivní přístup vedl v roce 1932 k zavedení vnitropodnikové obchodní jednotky pro jednoúčelové stroje. Z této jednotky se následně v roce 1974 stala divize Průmyslová technika a v témže roce začala vyrábět výrobní zařízení pro externí zákazníky. Mezi inovace této divize například patří první robot na světě s otáčivým ramenem, který byl uveden na trh v roce 1984. V roce 2001 se stala automatizační technika součástí dceřiné společnosti Bosch Rexroth AG. Ta se nyní skládá s divize Technologie pohonů a ovládání a je součástí oblasti průmyslová technika. Společnost Bosch Rexroth dnes nabízí široké portfolio produktů od moderní jevištní techniky – pro budovu norské státní opery (Oslo Opera House) a obří oko použité v představení „Tosca“ na jezerním jevišti v Bregenzu v Rakousku – až po velké převodovky pro větrné turbíny. Společnost Bosch Rexroth dodává jedny z nejvíce inovačních pohonů a kontrolních systémů na světě.

  Převzetí výrobce solárních článků Ersol v roce 2008 znamená den vstupu společnosti Bosch na fotovoltaický trh. Od té doby společnost rozšířila své portfolio služeb v tomto klíčovém odvětví prostřednictvím řady dalších akvizic. Společnost Bosch nyní vyvíjí, vyrábí a distribuuje široké spektrum fotovoltaických produktů založených na křemíku, stejně jako nabízí kompletní řešení výstavby elektrárny. Kromě toho, společnost Bosch vyvíjí inovační obalové technologie pro zákazníky mezi které patří známí výrobci potravin a farmaceutické společnosti, obchodní oblast, který má zvláště mimořádný úspěch na asijském trhu.

  Vzhůru k budoucím příležitostem
  Mezinárodní činnosti v technologickém průkopnictví předurčují v dalších letech udržení konkurenční pozice Bosch Group. Megatrendy jako je změna klimatu, obnovitelné energie, demografické změny, ekologicky přátelská mobilita a rostoucí propojení v důsledku internetu se stávají stále důležitějšími. Bosch bude spoléhat na svoji inovační sílu a mezinárodní postavení na trhu, aby se vypořádal s podnikatelskými a ekologickými výzvami současnosti, které tyto megatrendy představují. Společnost klade záměrně důraz na vývoj zelených technologií a využití příležitostí, které tyto technologie představují. Jsou nutné pro udržitelný růst v řadě oblastí včetně elektrifikace vozidel, oblasti tepelných čerpadel pro stavební technologie a oblasti obnovitelných energií ze slunce a větru. Spolehlivost, věrohodnost a efektivita – základní hodnoty zakladatele firmy Roberta Bosche – jsou i nadále základními hodnotami firemní kultury a obchodní strategie firmy. Bosch Group pokračuje v duchu svého zakladatele a zdůrazňuje svoji sociální a ekologickou odpovědnost. Ekologicky přátelský manažerský přístup Franze Fehrenbacha mu přinesl v roce 2009 dvě ocenění. ADAC, německá automobilové asociace, ho jmenovala „Osobností roku 2009“ a udělila mu cenu „Yellow Angel“ („Žlutý anděl“) za ekologicky mířené inovace Bosch Group. Přijal také cenu za životního prostředí, kterou získal od německé ekologické asociace B.A.U.M.. Ve stejném roce jménem společnosti Bosch, přijal Cenu za porozumění a toleranci od Židovského muzea v Berlíně.

  Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem v oblasti technologií a služeb. Za rok 2009 v obchodních oblastech automobilové a průmyslové techniky, spotřebního zboží a techniky budov dosáhlo zhruba 275 000 pracovníků obratu 38,2 miliard euro. Pro fiskální rok 2010 společnost Bosch předpovídá obrat z prodeje na 46 miliard euro a zhruba 280 000 zaměstnanců. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a více než 300 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů je společnost Bosch zastoupena ve zhruba 150 zemích. Tento celosvětový svazek vývojových, výrobních a odbytových firem je předpokladem pro další růst. Bosch investuje každoročně více než 3,5 miliardy euro do vývoje a výzkumu a přihlásí celosvětově zhruba 3800 patentů. Svými výrobky a službami Bosch zvyšuje kvalitu života tím, že přináší inovativní a užitečná řešení.

  Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861-1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 92 % majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

  Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz.


  PI 7233 - leden 2011

  Informace v němčině (DE) Informace v angličtině (EN)

  *)  Obrázky ve formátu JPEG otevřené v prohlížeči mohou být uloženy na pevný disk stisknutím pravého tlačítka myši na ploše obrázku a výběrem "Uložit obrázek jako...", popř. "Save Image as".


 • Skok na vrchol stránkynahoru