Všeobecné informace

Nouzové brždění ve dvou mrknutích oka
Bosch spouští nové asistenční systémy řidiče pro více bezpečnosti v městské džungli

 • Prediktivní systémy nouzového brždění chrání chodce a cyklisty
 • „Asistenční systémy řidiče jsou dalším krokem na cestě za jízdou bez nehod,“ říká člen představenstva Bosch Dr. Dirk Hoheisel
 • Polovina nových vozidel v Německu má alespoň jeden z asistenčních systémů řidiče
 • Radarové senzory dovolují neustálý pohled přes rameno, který zabraňuje nehodám při otevírání dveří auta

  Stuttgart, Německo – Další těsný únik: z ničeho nic se objeví cyklista a přejíždí přes silnici. Rozptýlen hledáním parkovacího místa, řidič nemá možnost dostatečně rychle zabránit tomu, co se zdá být nevyhnutelným neštěstím. Systém nouzového brždění od firmy Bosch s detekcí cyklistů zabrání jakýmkoliv vážným důsledkům a ze 40 km/h automaticky auto úplně zastaví. Otřeseni, ale nezraněni. Jakmile radary nebo video senzory systému nouzového brždění detekují hrozící kolizi, Bosch iBooster iniciuje plné brždění během pouhých 190 milisekund – méně než člověku zabere dvakrát mrknout. „Asistenční systémy řidiče jsou dalším krokem na cestě za řízením bez nehod,“ říká člen představenstva Bosch Dr. Dirk Hoheisel. „Tito elektroničtí asistenti jsou vždy plně ostražití a v případech nouze reagují mnohem rychleji, než jsou schopni reagovat lidé. Poskytují podporu tam, kde to řidiči potřebují – v rušné městské dopravě.“ Systémy nouzového brždění jsou jedněmi z neužitečnějších asistenčních systémů, především pokud se jedná o reagování auta na cyklisty a chodce, nejzranitelnější účastníky silničního provozu.

  Více ochrany tam, kde je nejvíce potřeba
  V Německu jsou jízdní kola zapojena do jedné čtvrtiny všech nehod s následkem zranění. Podle německého Spolkového statistického úřadu, zemřelo v roce 2016 při takovýchto nehodách 393 lidí – zhruba 12 procent celkového počtu úmrtí na německých silnicích. Asi ve dvou třetinách těchto nehod bylo do nehody zapojeno také auto. Osazení každého auta v Německu systémem nouzového brždění schopným detekce cyklistů by předešlo skoro polovině (43 procent) nehod zahrnujících jízdní kolo a motorové vozidlo s následkem osobního zranění, nebo alespoň by zmírnilo závažnost následků. „Asistent nouzového brždění by mohl zkrátit brzdnou dráhu o pár kritických centimetrů, které mohou znamenat rozdíl mezi životem a smrtí,“ říká Gerhard Steiger, prezident divize Bosch Chassis Systems Control. Euro NCAP (The European New Car Assessment Program) také rozpoznalo důležitost systému nouzového brždění pro bezpečnost na silnicích. Počínaje rokem 2018 bude systém hodnocení bezpečnosti v podobě udělování hvězdiček za účelem ochrany uživatele zahrnovat také nouzové brždění s detekcí cyklistů. Systémy nouzového brždění s detekcí chodců jsou součástí systému hodnocení od roku 2016.

  Elektroničtí asistenti získávají na popularitě
  Ve světě zvyšujícího se objemu dopravy, asistenční systémy řidiče nabízejí celistvý balíček – a drží klíč ke zvýšené bezpečnosti na silnicích. Udržují auta v jízdním pruhu, varují před překážkami ve slepém úhlu při změně jízdního pruhu, poskytují podporu při parkování a udržují danou vzdálenost od auta jedoucího před vámi. To je pouze několik příkladů. Bosch neustále vylepšuje technologie stojící za těmito asistenčními systémy řidiče: senzory dodávají stále preciznější obraz okolí auta a jejich interakce s ovládáním auta, jako je brždění a zatáčení, se stává stále rychlejší a efektivnější. Tímto asistenční systémy řidiče nejen dláždí cestu automatizovanému řízení, ale již nabízí bezstresový a uvolněný způsob řízení. Není tedy překvapením, že rozšíření elektrických asistentů se stále zvětšuje. Průzkum firmy Bosch zjistil, že více než polovina všech nových aut (52 procent) v Německu má na palubě alespoň jeden asistenční systém řidiče. Současným trendem je konsolidace několika asistenčních funkcí do jednoho senzoru, tak jak demonstruje varování při opouštění vozidla, nová funkce vyvinutá společností Bosch.

  Radar nabízí neustálý pohled přes rameno
  Zadní radarové senzory Bosch se středním dosahem, monitorující změny v jízdních pruzích na dálnici, dokážou řidiče ubránit před nebezpečnými chybami: po paralelním zaparkování u kraje chodníku řidiči většinou hned vystupují z auta – bez jakéhokoliv ohlédnutí se. Toto jíž nespočetněkrát vedlo až k příliš osobnímu setkání cyklistů s dveřmi od auta a jejich neslavnému sražení na zem. Ale technologie varování při opouštění vozidla od firmy Bosch může pomoci. Je aktivní pro všechny dveře v autě a varuje cestující – dokonce i několik minut po tom, co byl zhasnuto zapalování – aby při vystupování z auta dali pozor. Přidělány na levé a pravé zadní části auta, senzory Bosch monitorují provoz. V rozsahu 20 metrů dokáží senzory detekovat další účastníky silničního provozu, kteří se přibližují zezadu nebo jsou již vedle nebo za autem, a okamžitě varují řidiče, ještě než otevře dveře.

  Doplňující informace:
  Driver assistance systems for urban driving

  Kontakt pro novináře:
  Jörn Ebberg
  Tel.: +49 711 811-26223

  ZAŽIJTE BOSCH NA IAA 2017 ve Frankfurtu: Bosch věří, že mobilita budoucnosti bude bez nehod, emisí a stresu. Na technologické úrovni chce Bosch dosáhnout cílů nulové nehodovosti, nulových emisí a nulového stresu skrze automatizaci, elektrifikaci a konektivitu. Na IAA 2017 bude Bosch prezentovat svoje nejnovější řešení pro každou z těchto tří oblastí – řešení, která zajistí bezpečnější a efektivnější jízdu a udělají z vozidel třetí obytný prostor.

  TISKOVÁ KONFERENCE BOSCH: Od 13:15 do 13:40 místního času v úterý 12. září 2017, s Dr. Volkmarem Dennerem, předsedou představenstva Robert Bosch GmbH a Dr. Rolfem Bulanderem, vedoucím obchodní oblasti Mobility Solutions, na stánku Bosch A03 v hale 8.

  PODÍVEJTE se na další zajímavosti Bosch z IAA 2017 na www.bosch-iaa.de a na Twitteru: #BoschIAA

  Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2016 dosáhly její prodeje částky 43,9 miliardy eur, což odpovídá podílu 60 % na celkových tržbách skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions nabízí mimořádné kompetence ve třech hlavních oblastech mobility – automatizace, elektrifikace a síťové propojení – a svým zákazníkům nabízí řešení mobility založené na celostním přístupu. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

  Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 390 000 lidí (k 31. 12. 2016). Tržby firmy za rok 2016 dosáhly hodnoty 73,1 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 59 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 120 lokalitách po celém světě.

  Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, press.bosch.cz, twitter.com/BoschPresse.

  PI 9778 - srpen 2017

  Tisková informace v němčině (DE) Tisková informace v angličtině (EN)

  *)  Obrázky ve formátu JPEG otevřené v prohlížeči mohou být uloženy na pevný disk stisknutím pravého tlačítka myši na ploše obrázku a výběrem "Uložit obrázek jako...", popř. "Save Image as".


 • Skok na vrchol stránkynahoru